Gündem

Xinjiang’da Çin’in ilk sıfır karbon emisyonlu çöl karayolu açıldı

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde bulunan Tarım petrol ve doğal gaz sahasında çölde inşa edilen sıfır karbon emisyonlu karayolu hizmete girdi.

Çin Ulusal Petrol Şirketi’nin (CNPC) yürüttüğü proje kapsamında, Tarım Havzası’ndaki çölün içinden geçen karayolu boyunca uzanan ekolojik koruma ormanında kurulan 86 fotovoltaik panel istasyonu sayesinde ormanda dizel motorlarla elektrik üretme ve sulama yapma tarihe karıştı. Söz konusu karayolu, Çin’in ilk sıfır karbon emisyonlu çöl karayolu oldu.

Fotovoltaik panellerle elektrik üretiminin 436 kilometre uzunluğundaki karayolundaki karbon emisyonunu yıllık ortalama 3410 ton azaltacağı, buna ilave olarak ormanın da yıllık 20 bin ton karbondioksit emecek.

Tarım Havzası’ndaki çölden geçen karayolunun inşası 1995 yılında tamamlandı. 566 kilometreyle dünyanın bir çölde inşa edilen en uzun karayolu olma unvanını kazanan karayolunun rüzgâr ve kum fırtınasından korunması için 2006 yılında yol boyunca 436 kilometre uzunluğunda ekolojik koruma ormanı kuruldu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu
canlı casino siteleri
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -