Sponsorlu Bağlantılar

Tomografi Neden Çekilir?

Tomografi Neden Çekilir?

Tomografi hastalıkların ve özellikle beyinde oluşan hasarların tespiti için gerekli olan bir görüntüleme sistemidir. İlaçlı ya da bilgisayarlı şekilde gerçekleşen görüntüleme sistemi beyinde oluşan hasarların, beyin tümörlerinin ve iç kanamaların tespiti açısından önem taşır. Bu tespitler uzman hekim tarafından değerlendirilerek erken tedavi edilme imkanı sunar. Tomografi çekimleri hastalıkların erken teşhis edilmesi için uzman hekimin uygun gördüğü tekniklerle çekilmesi gereken bir görüntüleme sistemidir.

Mamografi Nedir?

Mamografi kadınların meme kanserine yakalanma risklerini ve erken teşhislerini yapabilmeleri için geliştirilmiş olan bir röntgen görüntüleme sistemidir. 40 yaşından sonra her kadının mutlaka senede 1 kere mamografi çektirmesi meme kanseri riskini önleme ya da erken teşhisi için büyük önem taşımaktadır. Rutin taramalar için kişi kendi isteğiyle radyologlara başvuru yapabilirken aynı zamanda uzman hekimler tarafından da mamografi çekimi istenebilir.

Mamografi Fiyatları

Mamografiler uzman hekimin kontrol ettiği ve radyologlar tarafından yapılan bir röntgen işlemidir. Kişinin isteğine bağlı olarak çekilirken hem de uzman hekim isteğiyle de yapılabilir. Mamografi fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu etkenlerin başında kullanılan cihazlar ve sağlık kuruluşunun kriterleri önemlidir. Gelişmiş teknolojinin kullanıldığı mamografi cihazları ve doktorun kaç çekim istediği de mamografi fiyatları üzerinde değişiklik yaratan diğer olgulardır.

Tomografi Neden Çekilir?

Her hastalıkta olduğu gibi beyin ya da farklı rahatsızlıkların erken teşhisi oldukça önemlidir. Uzman hekimler hastalarda uygun gördüğü takdirde tomografi çekimi isteyebilir. Tomografi çekimi beyin tümörleri, beyindeki iç kanama riskleri gibi durumlarda oldukça faydalı olan bir görüntüleme sistemidir. İlaçlı ya da hastanın durumuna göre bilgisayarlı şekilde tomografi çekimleri yapılır. Sonuçlar uzman hekim tarafından değerlendirilerek tedaviye başlanması şeklinde sistem ilerler.

Tomografi Fiyatları

Tomografi çekimlerinde tomografi fiyatları farklı kriterlere sahiptir. Uzman hekim tarafından istenen tomografiler görüntüleme açısından bilgisayarlı ya da ilaçlı şekilde gerçekleşebilir. Bunlar tomografi fiyatları üzerinde değişiklik yaratan etkenlerin başında gelir. Bu faktörler dışında kullanılan cihazların kalitesi ve son teknolojiye sahip olması da fiyatlar üzerinde etki yaratacaktır. Hasta olan kişiler için istenen tomografi çekimleri mutlaka önceden bilgi alınması gereken bir görüntüleme sistemidir.

Ayrıntılı Ultrason Çekimi

Perinatoloji uzmanları tarafından yapılan ayrıntılı ultrason genellikle gebe kişilerde 19 ve 23. Haftalar arasında uzman hekimleri tarafından istenen görüntüleme biçimidir. 2,3,4 boyutlu renkli olan ayrıntılı ultrason sayesinde bebeğin tüm organları, gelişimi ve sağlığı detaylı bir inceleme sayesinde görüntülenir. Bu görüntüleme herhangi bir organında hasar var mı, doğum kusuru oluşmakta mı gibi detayların görülmesinde ve erken müdahale edilmesi gereken durumlarda önlem alınması açısından büyük önem taşır. Bebek büyüdükçe ve organlarının gelişme gösterdiği bu haftalar arasında normal görüntüleme sistemleriyle inceleme yapmak uzman hekim tarafından mümkün olmayacaktır. Bu nedenle ayrıntılı ultrason çekimi her gebe için istenmektedir.

Ultrason fiyatları

Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde kullanılan ultrason cihazlarının kalitesi ve hangi görüntüleme için kullanılacağı ultrason fiyatları üzerinde oldukça etkilidir. Detaylı ultrasonda fiyatlar devlet hastanelerine göre özel hastanelerde daha yüksekken, hastalık tespiti için kullanılan normal ultrasonlar daha düşük maliyetlidir. Özel hastanelerde genellikle ayrıntılı ve renkli ultrason cihazlarının kullanılması ve kalitelerinin devlet hastanesine oranla daha yüksek olması ultrason fiyatları üzerinde değişiklik yaşanmasına neden olmuş maliyeti yüksek olarak hastalara yansıtılmıştır.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu