Gündem

Şahin Fed’in ardından risk iştah

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Şahin Fed’in ardından risk iştahının zayıfladığı gözleniyor. Yeni tahminlere göre 2023’te iki faizi artışı öngörülmesi ve varlık alımlarının azaltılmasının konuşulmaya (talk about talking about) başlanacağı işaretleri riskli varlıklara satış getirdi. Fed tahminlerine karşın piyasa 2022 sonunda ilk faiz artışını fiyatlarken, Dolar endeksi (DXY) Fed sonrasında %0,9 oranında primli seyrediyor. Küresel piyasalarda hisselerdeki kayıplar ise genel olarak %0,5 – %1,0 arasında. Bu sabahki fiyatlamalar, risk iştahının kısa vadeli zayıf ancak agresif olmayacağına işaret ediyor. Şahin Fed’in ardından BIST100 de güne %0,5 – %1 arasında satıcılı bir görüntüyle 1.420 hedefli başlayabilir. Faiz değişikliği beklenmeyen TCMB toplantısında şahin bir Karar Metni görülmemesi durumunda olası satışlar biraz daha belirginlik kazanabilir. Endekste sonraki yakın destek ise 1.412 civarında.
 


     

MAKROEKONOMİ

   

Dün beklendiği gibi Fed federal faiz fonlama oranında ve varlık alım programında değişiklik yapmadı fakat piyasa beklentilerinin aksine daha hızlı faiz artırımı olacağını tahmin etti ve 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışı öngördü. Enflasyonun geçici olduğu yönündeki pozisyonunu korudu fakat yıl sonu çekirdek PCE enflasyonu tahmininde yukarı yönlü revize yaparak %3’e çekti. Salgınla ilgili olarak “salgının insani ve ekonomik zorluklara sebep olduğu” ifadesi kalkarken yerine “aşılamadaki ilerlemenin virüsün yayılımını düşürdüğü” ifadesi yer aldıFaiz projeksiyonlarına bakıldığında 2022’de faiz artırımı bekleyen üye sayısı 4’ten 7’ye yükseldi. 5 üye ise 2023’te faizlerin %1 veya üstünde olmasını beklemekte. Fed bu sene için büyüme beklentilerini de yukarı yönlü revize etti. Bu sene için büyüme tahmini %6,5’ten %7’ye çekilirken, bir sonraki sene ise büyüme beklentisi %3,3 olarak korundu. İşsizlik oranı beklentisi  yıl sonu için %4,5 olarak bırakılırken, 2022 için ise %3,9’dan %3,8’e aşağı yönlü revize edildi.

  • Toplantı sonrası konuşan Powell, tam toparlanmadan uzak olduklarını yineledi. İstihdam piyasasındaki toparlanmanın ise düzensiz olduğunu fakat istihdamı negatif etkileyen unsurların önümüzdeki aylarda azalacağını ve çok güçlü bir istihdam piyasası patikasında olduklarını söyledi. Enflasyon ile ilgili ise tedarik zincirindeki sorunların da enflasyonu etkilediğini ve önümüzdeki birkaç ay enflasyonun yüksek seyredeceğini belirtti. Ayrıca enflasyon ile ilgili beklediklerinden daha kalıcı ve yüksek olabileceğini vurguladı fakat uzun vadeli enflasyon beklentilerinde Fed’in hedeflerinde sapma olmadığını söyledi. Eğer ilerleme sürerse varlık alımlarını azaltımının sonraki toplantılarda konuşulabileceğini ve varlık alımlarını azaltmadan önce bunun iletişimini yapacaklarını belirtti. Büyüme ile ilgili ise bir sonraki sene ekonominin potansiyelinden daha hızlı büyüyeceğini ve bunun istihdama katkı sunacağını söyledi.


   Kaynak: Fed.
Bugünkü veri takvimine bakıldığında,
 
ABD tarafında, TSİ 15.30’da haziran ayına ilişkin Philadelphia Fed iş dünyası endeksi açıklanacak. Endeks mayısta 43 seviyesine gerilemesi beklenirken 31,5 seviyesine gerilese de salgın öncesi seviyelerin üzerindeki güçlü büyüme bölgesindeki seyrini sürdürmüştü. Endeksin haziranda ise 31 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor.

Ayrıca ABD’de TSİ 15.30’da 12 Haziran haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. 5 Haziran haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları, Biden’ın devasa teşvik paketleri, aşılamalardaki hızlanma, hizmet sektörü işletmelerinin açılmaları ve istihdam artışına gitmelerinin etkisiyle düşüşünü sürdürerek 376 bin kişi seviyesine gerilemiş ve böylece işsizlik maaşı başvuruları son altı haftadır art arda düşüş kaydetmişti. Söz konusu seviye, aynı zamanda salgının başlangıcından bu yana en düşük seviye olarak kayıtlara geçmişti. Yeni işsizlik maaşı başvurularının 12 Haziran haftasında 359 bin kişi seviyesine gerilemesi bekleniyor.
 
Bunun yanında, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, ABD Temsilciler Meclisi Komitesi’ndeki sunumu takip edilecek.
 
Avrupa tarafında ise, TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde mayıs ayına ilişkin nihai TÜFE verisi açıklanacak. Mayıs ayına ilişkin öncü TÜFE, aşılamaların hızlanması, kısıtlamaların gevşetilmesi ve güçlenen talebin etkisiyle aylık bazda %0,3 oranında artmış ve yıllık bazda %1,6’dan %2 seviyesine yükselerek Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.
 
Bunun yanında, TSİ 10’da ECB Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau’nun ve TSİ 19.30’da ECB Yönetim Konseyi Üyesi Ignazio Visco’nun konuşmaları takip edilecek.
 
Yurt içi tarafta ise, piyasaların odak noktasında TCMB’nin PPK toplantısı olacak. Merkez Bankası, mayıs ayındaki toplantısında politika faizini beklentiler doğrultusunda %19 seviyesinde sabit tutmuştu. Kurul politika faizinin sabit tutulmasına gerekçe olarak da enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin dikkate alındığını ve Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruşun sürdürüleceğini ifade etmişti. Bu arada dikkat çekici olarak Kurul ”politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.” cümlesini güncel metinde ”Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.” cümlesiyle değiştirmişti. Foreks Anketi’ne göre TCMB’nin bugünkü toplantısında değişiklik yapması beklenmemekte. (22 ekonomist sabit, 2 ekonomist ise 100 baz puan indirim beklemekte.) TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketi’nde de bu toplantıda TCMB’den herhangi bir faiz değişikliği beklenmemekte, gelecek 3 ay içerisinde ortalama 65 baz puanlık indirim beklenmekte. Gelecek 6 ay içerisinde ise politika faizinin 247 baz puan indirimle %16,53’e gelebileceği değerlendirilmekte.
 
Ayrıca TSİ 10’da nisan ayına ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu istatistikleri yayınlanacak. Özel sektörün uzun vadeli kredi borcu martta aylık 3,2 milyar USD azalışla 161 milyar USD seviyesine ve kısa vadeli kredi borcu ise 0,8 milyar USD azalışla 9,1 milyar USD seviyesine gerilemişti. Borcun sektörel dağılımına bakıldığında, uzun vadeli toplam kredi borcunun %43’ünü finans sektörü borcu ve %57’sini ise finans dışı sektör borcu, kısa vadeli toplam kredi borcunun ise %83,7’sini finans sektörü borcu ve %16,3’ünü ise finans dışı sektör borcu oluşturmaktaydı.
 
TCMB bugün ayrıca DTH, rezerv ve sermaye giriş çıkış verilerini paylaşacak.
 
TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 11 Haziran haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 1,2 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 94,9 milyar USD’ye yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 1 milyar USD arttı. Toplam rezervdeki değişimden bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı çıkardığımızda net rezervdeki değişime yaklaşık ulaşıyoruz. Buna göre net uluslararası rezervin 0,2 milyar USD artarak 14,9 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. Hazine’nin 8 haziran valörlü 1 milyar USD tutarında kira sertifikası itfası rezervleri düşürücü yönde etki yaparken, TCMB’nin yurt içi bankalarla olan swap stoku geçen hafta 0,8 milyar USD artarak rezerv görünümüne destek verdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin ile var olan swap anlaşmasının artırıldığını söyledi, hesaplara yansımasıyla rezerv miktarını artırıcı yönde etki edecektir.

Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz ve 11 Haziran haftasında toplam DTH miktarı 0,92 milyar USD (Bireysel 0,17 milyar USD artış ve kurumsal 0,75 milyar USD artış) arttı. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %56,4’ten %55,1’e geriledi. TL kredilerde haftalık %0,58 artış, YP kredilerde yatay seyir, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,36  artış görmekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

 

Aksa Akrilik (AKSA, Nötr): Müşterek yönetime tabi ortaklığı DowAksa İleri Kompozit Malzemeler San. Ltd. Şti. üretim kapasite artışına ait yatırım harcamalarının finansmanı amacıyla, ana hissedarların herhangi bir taahhüt veya kefaleti olmaksızın 100 milyon ABD Doları tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı proje finansmanı kredi sözleşmesi imzalamıştır. Kredi kullanımı 2021 yılı içinde gerçekleşecek olup, kredi iki yıl geri ödemesiz dokuz yıl vadelidir.

Karsan Otomotiv (KARSN, Nötr): Şirketin 1 Şubat 2021 tarihinde yapmış olduğu özel durum açıklamasında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın açmış olduğu otobüs ihalesi için KİK kararına karşı yürütmeyi durdurma talepli olarak iptal davası açtığını detaylı olarak duyurmuştu. Söz konusu iptal davasının reddine karar verildiği Şirkete bildirilmiş olup, karara karşı gerekli hukuki yollara başvurulacaktır. Öte yandan, Şirketin 9 Şubat 2021 tarihinde yapmış olduğu özel durum açıklamasında belirtildiği üzere, 9 Şubat 2021 tarihinde verilen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın kararına karşı da hukuki yollara başvurmuş olup, süreç devam etmektedir. Kamuoyu ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunulur.
 
Migros (MGROS, Nötr): Şirketin sahip olduğu medya varlıklarını tüm reklam verenlere daha etkin bir şekilde ulaştırabilmek ve veri bazlı pazarlama aktivitelerinin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla; Mimeda Medya Platform A.Ş. unvanlı yeni bir medya şirketi kurulmasına karar verilmiştir. Söz konusu şirket Migros Ticaret A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı olacak olup, nakden ödenecek olan kuruluş sermayesi ise 1,5mn TL olacaktır.

Ziraat Bankası: 16 Haziran 2021 tarihinde Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ZRGYO, Nötr) payları ile ilgili olarak halka arzda verilen geri alım taahhüdü kapsamında 1,63 TL fiyat üzerinden 284.375.169 adet alış işlemi Banka tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu işlem ile birlikte Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. sermayesindeki Banka payı 16 Haziran 2021 tarihi itibariyle %81,0588’ye ulaşmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ 

 

Konut: 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %2,0 oranında artan Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak %32,4, reel olarak ise %13,0 oranında artmıştır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Escort Teknoloji (ESCOM): Şirket bağlı ortaklığı Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım A.Ş’den alınan bilgiye göre, www.evimdekipsikolog.com online terapi platformu işleticisi Destek Her Yerde Bilişim Anonim Şirketi ortaklarından Fatih Çavdar’a ait %8,75 hissenin 525bin TL bedelle satın alınmasına karar verilmiştir. Bu işlem sonrasında, şirketteki Escort Teknoloji payı %13,75’e yükselecektir.
 
Global Yatırım Holding (GLYHO): Şirketin %100 oranında bağlı ortaklığı olan Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş.’nin halka arzına yönelik olarak Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş. Esas Sözleşmesi’nin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi ve kayıtlı sermaye sistemine geçilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na bugün izin başvurusunda bulunulduğu Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş. tarafından Şirkete bildirilmiştir.   

Güler Yatırım Holding (GLRYH): Şirketin 15.02.2021 tarihli özel durum açıklamasında yer verildiği üzere, 30mn TL başlangıç sermayeli ve Şirketin %49,99 oranında pay sahibi olduğu A1 Capital Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin kuruluş işlemleri 16.06.2021 tarihi itibarıyla tamamlanmış ve tescil edilmiştir.

Ayrıca Şirketin bağlı ortaklığı RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş. (RTALB) Yönetim Kurulu toplantısında; RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş.’nin 50mn TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 41mn TL olan çıkarılmış sermayesinin “tahsisli satış” yöntemi ile mevcut ortakların yeni pay alma haklarının tamamen kısıtlanarak, nakit sermaye artırımı yoluyla toplam satış hasılatı 47,9mn TL olacak şekilde, 1,00 TL nominal değerden aşağı olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.’nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek baz fiyat veya söz konusu baz fiyattan yüksek olacak şekilde belirlenecek pay satış fiyatına göre hesaplanacak toplam nominal sermaye tutarı kadar artırılmasına, artırılan sermaye tutarını temsil edecek payların yukarıda belirtilen pay satış fiyatı çerçevesinde toplam pay satış hasılatı 43,5mn TL’ye tekabül eden kısmının Şirket hissedarlarından Güler Yatırım Holding A.Ş.’ye, 4,4mn TL’ye tekabül eden kısmının Şirket hissedarlarından İCG Finansal Danışmanlık A.Ş.’ye halka arz edilmeksizin tahsisli satış yöntemi ile Borsa İstanbul A.Ş. pay piyasasında toptan alış satış işlemi yolu ile satılmasına karar verilmiş olması sebebiyle, RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş.’nin söz konusu tahsisli sermaye artırımına, RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş.’nin yukarıda yer verilen yönetim kurulu kararında belirlenen esaslar çerçevesinde Güler Yatırım Holding A.Ş. tarafından katılınmasına oybirliği ile karar verildiği duyurulmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 43 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 283 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,49 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,48-%1,59 bandında hareketin ardından %1,58 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde günlük bazda düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 10 baz puana yaklaşan düşüşler görülürken, orta vadeli ve uzun vadeli tarafta faizlerde 20 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ
 

Kaynak Ziraat 
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu