Gündem

Risklerin artmasına karşın ABD borsaları dün artıda günü kapattı

Bu sabah ise Asya’da artan vakalar sonrasında kısıtlama haberlerinin sürmesi ve Çin’de teknoloji şirketlerine yönelik regülasyon baskısının artması risk iştahının zayıf seyretmesine neden oluyor. Asya borsalarını takiben ABD ve Avrupa vadelileri de eksi bölgede hareket ediyor. Pariteler tarafında, EURUSD 1,18’in altında seyrederken, Dolar endeksi (DXY) son üç ayın en yükseğinde. Dün %1,30’un altına gerileyen ABD on yıllık tahvil faizi ise bu sabah söz konusu seviyenin hafif üzerinde hareket ediyor. ABD on yıllık tahvil faizinin %1,30’un altına gerilemesinde risk iştahındaki zayıflamadan ziyade pozisyonlanmalarla ilgili olduğu görüşü ağırlık kazandı. Faizin düşmesi de hisse piyasalarını destekledi. Diğer yandan, Delta varyantı ile birlikte pandemi sonrası ekonomilerdeki toparlanmanın zirveden düşebileceği riski ise bir taraftan devam ediyor. Dolar güçlenmesi de bu riskin bir taraftan fiyatlandığını gösteriyor. Dolayısıyla, piyasalardaki dalgalanma boyutu biraz daha artabilir. Dün yurtdışı borsalardaki yükselişle birlikte bankacılık endeksi öncülüğünde %0,58 oranında prim yapan BIST100 endeksi, Asya borsalarındaki düşüşe paralel güne hafif satıcılı bir görüntü ile başlayabilir. Yurtdışı piyasalardaki yön endeks üzerinde belirleyici olabilecekken, endeksin gün içerisinde 1.380 – 1.400 arasında dalgalanabileceğini düşünüyoruz.

     

MAKROEKONOMİ

   

Fed dün son toplantısına ilişkin tutanakları yayınladı. Tutanaklarda fikir ayrılıkları belirginleşmekte. Tutanaklara göre varlık alımı azaltımının ne zaman ve nasıl olabileceği tartışıldı, fakat üyeler bu konuda aceleci olmayacakları sinyalini verdi. Bazı üyeler ekonomik toparlanmanın beklenenden hızlı gittiğini belirtti ve politika değişikliğinden yana tavır sergilerken, diğer üyeler ise piyasanın değişikliğe hazırlanması gerektiğini belirtti ve ekonominin halen politikayı değiştirecek kadar önemli derecede ilerleme sağlamadığını belirtti. Gelecek toplantılarda varlık alımlarındaki değişime ilişkin değerlendirmelere devam edileceği ve varlık alım hızının düşürülmeden önce bunun iletişiminin yapılacağını belirttiler. Ayrıca bazı üyeler konut piyasasındaki gelişmelerle mortgage tahvil alım hızının daha hızlı veya beklenenden daha erken düşürülmesi gerektiğini belirtirken, diğer üyeler değişiklik olmamasının daha tercih edilebilir bir durum olduğunu ifade etmekte.

Avrupa Merkez Bankası’nın, enflasyonu “orta vadede %2’ye yakın ama bu seviyenin altında tutma” hedefini %2’ye yükselteceği ve gerektiğinde bu seviyenin üzerine çıkmasına izin verecek şekilde güncelleme konusunda uzlaştığına dair haber akışı dikkatimizi çekerken, Çin’in de zorunlu karşılıklarda indirim sinyali de izlenen önemli gelişmelerden.

Haziran ayı DHMİ verilerine göre açılmanın etkisi ve aşılama sürecindeki ilerleme, Rusya’nın Türkiye’ye yönelik uçuş kısıtlamasını kaldırması ile iç hat yolcu sayısı aylık %108,7 artarken, dış hat yolcu sayısı %76 arttı. Özellikle dış hat yolcu yolcu sayısındaki artış ile haziran ayında net hizmet gelirlerinde belirgin artış beklemekteyiz.

Yurt içinde bütçe verisi öncesi haziran ayına ilişkin Hazine nakit dengesi izlendi. Nakit dengesi 7,2 milyar TL açık verdi, geçen ay ise bu rakam 29,1 milyar TL’ydi, yıllık kümülatif nakit açığı 130,5 milyar TL’den 111 milyar TL’ye geriledi. Gelirler aylık %30,8 arttı. Dipnotta 1. Geçici Vergi dönemindeki uzatma ile gelir ve kurumlar vergilerinin 24 milyar TL’lik kısmının haziran ayında hesaplara girdiği belirtilmekte. Giderlerdeki artış ise daha sınırlı kaldı ve %7,6 arttı. Nakit dengesi verisi haziran ayında aylık bazda gelirlerin giderlerden daha hızlı artması ile önceki aya daha iyi bir bütçe görünümüne işaret etmekte.

Dün ayrıca Foreks Anketi sanayi üretimi tahminleri izlendi. Foreks Anketi’ne göre sanayi üretimi yıllık medyan tahmini arındırılmamış veride %38,4 artış olurken, takvim etkisinden arındırılmış veride ise %38,8 oldu. Nisan ayında uzun bir aradan sonra sanayi üretiminde aylık bazda düşüş görmüştük. Mayıs ayında da PMI verisinin daralma bölgesine geldiğini gördük ve sanayi üretimi için öncü sayılabilecek elektrik tüketimi verisinde de aşağı yönlü bir seyir gördükten sonra açılmanın etkisi ile tekrar ortalamaların üzerinde bir seyir görmekteyiz. Bu açıdan mayıs ayında da sanayi üretiminde her ne kadar baz etkisiyle yıllık ölçekte güçlü artış görecek olsak da aylık bazda nisan ayına benzer bir görünüm görebiliriz fakat haziran ayı için öncü göstergeler sanayi üretimi açısından olumlu sinyaller vermekte.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da 3 Temmuz haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. 26 Haziran haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları 364 bin kişi seviyesine gerileyerek salgın sonrası dönemin en düşük seviyesinde gerçekleşmişti. 3 Temmuz haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvurularının 350 bin kişi seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da haziran ayına ilişkin İŞKUR işgücü piyasası istatistikleri takip edilecek. Ayrıca TSİ 10’da Ticaret Bakanlığı tarafından yılın üçüncü çeyreğine ilişkin Dış Ticaret Beklenti Anketi yayınlanacak.

 

ŞİRKET HABERLERİ 

Karsan (KARSN, Nötr): Şirketin %28,59 payına sahip olduğu,  Menarinibus markalı otobüslerin tüm marka haklarına sahip,  İtalya merkezli ve 21,1mn EUR sermayeli IIA şirketinin Genel Kurulu gerçekleşti. Kurul gündemi IIA’nın bilanço açıklarının kapatılması amacıyla sermaye azaltımı yapılması ve sermayenin yeniden 21,1mn EUR’ya tamamlanmasını teminen 16,4mn EUR tutarında sermaye artırımı yapılmasını içermekteydi. IIA’nın Genel Kurul’unda sermaye artırımına şirket payı oranında, alacağa mahsuben, 4,7mn EUR tutarında katılım sağlanmıştır.

Koza Altın (KOZAL Nötr): Şirket KAP’a şu açıklamayı bildirmiştir: “Çeşitli haber mecralarında,  Şirketimiz tarafından yürütülen Çanakkale İli, Merkez İlçesi, Serçiler ve Terziler Köyü mevkiinde yapılması planlanan S:201001197 Altın-Gümüş Madeni Kapasite Artışı Projesi ile ilgili yöre halkını bilgilendirme amaçlı Halkın Katılımı Toplantısının yapılamadığı öne sürülmüştür. Bu itibarla SPK’nın II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin “Haber ve Söylentilerin Doğrulanması” başlıklı 9. Maddesine istinaden açıklama yapılması gerekliliği doğmuştur. İlgili haberler gerçeği yansıtmamakta olup bahsi geçen Halkın Katılımı Toplantısı 06.07.2021 tarihinde ÇED Yönetmeliği hükümlerine uygun bir şekilde gerçekleştirilmiş ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tutanak altına alınmıştır.” 

30 Nisan 2021 Tarihli Koza Altın Raporumuz için tıklayınız…

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Sınırlı Pozitif): TAV Havalimanları’nın Haziran ayında hizmet verilen yolcu sayısı 4,65 milyon olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı ayında havacılık faaliyetlerinin çok düşük seviyede olması nedeniyle sadece 752.434 adet yolcuya hizmet verilebilmişti. Bir önceki ay ise Şirket’in hizmet verdiği yolcu sayısı 2,38 milyon idi. Haziran ve Mayıs ayında yolcu rakamlarına portföye yeni eklenen Kazakistan Almatı Havalimanı yolcu sayısı da dahil edilmiş ve bu durum toplam yolcu sayısına olumlu katkı sağlamıştır. Mayıs ayında Almatı Havalimanı’nda 496.132 yolcuya hizmet verilirken, Haziran ayında da 563.820 yolcuya hizmet verilmiştir.

Haziran ayında hizmet verilen yolcu sayısı ile birlikte TAV’ın Nisan- Haziran dönemi (2. Çeyrek) hizmet verilen yolcu sayısı-Mayıs ayından itibaren Almatı Havalimanı yolcu sayısı dahil- 2Ç2020’deki 825.798 adetten 8,77 milyona çıkmıştır. İlk altı aydaki hizmet verilen toplam yolcu sayısı da %14 oranında artarak 13,1 milyon olmuştur.

28 Nisan 2021 Tarihli TAV Havalimanları Holding Raporumuz için tıklayınız…
 
Turkcell (TCELL, Nötr): Bağlı ortaklıklarından Lifecell Ventures’ın, 1.743mn EUR olan sermayesinin, 9,7mn EUR artırılarak 1.752mn EUR’ya çıkarılmasına ilişkin yapılan sermaye artırımında, sermaye taahhüdünün tamamı bağlı ortaklığı Turktell Bilişim Servisleri A.Ş. tarafından ödenmiştir.

5 Mayıs 2021 tarihli Turkcell raporumuz için tıklayınız…

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Nötr): Yapı Kredi, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinde kullanılmak üzere Green for Growth Fund (GGF) ile 15mn euro tutarında finansman anlaşmasına imza attı. Banka, ayrıca, çiftçilerin ve tarımsal işletme kapsamındaki mikro ve küçük işletmelerin desteklenmesi amacıyla da European Fund for Southeast Europe’dan (EFSE) 25 milyon euro tutarında kredi sağladı.

SEKTÖR HABERLERİ 

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), kredi yönetmeliğiyle ilgili yaptığı değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeyle bankaların sorunlu alacaklarının yönetim ve azaltım faaliyetleri olarak tanımlanan çözümleme süreci ile ilgili olarak kredi tahsis biriminden bağımsız bir çözümleme biriminin kurulması, üç yıllık sorunlu alacak yönetim stratejisi ve yıllık operasyonel planlarının hazırlanması zorunlu tutuldu. Kaynak: Bloomberght

Halka Arz: Kütahya Şeker Fabrikası (KTSKR) payları, 08/07/2021 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Ana Pazar’da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Ana, BIST Halka Arz, BIST Sınai ve BIST Gıda İçecek endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 46.000.000, fiili dolaşımdaki pay oranı ise % 18 olarak dikkate alınacaktır.

Turizm: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2021 yılının ilk altı ayında Türkiye’deki havalimanlarının toplam yolcu sayısı 40,3 milyon oldu. Söz konusu dönemde iç hat yolcu sayısı 25 milyon, dış hat yolcu sayısı 15,2 milyon olarak açıklandı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Katmerciler Araç Üstü Ekipman (KATMR): Şirket, özkaynak yapısının güçlendirilmesi, savunma sanayi alanındaki projelerin finansmanı, finansal borç ödemeleri, işletme sermayesi ihtiyacının fonlanması, yeni yatırımların yapılması, açık pozisyonun minimize edilmesi amacıyla 217,5mn TL olan çıkarılmış sermayesinin %200 oranında bedelli olarak 435mn TL tutarında nakden artışla 652,5mn TL’ye çıkarılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 75 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 295 milyar TL  oldu.


ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,35 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,30-%1,37 bandında hareketin ardından %1,32 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde yatay seyir gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise sınırlı yükselişler görüldü. Bu kapsamda, kısa vadeli tarafta faizlerde yatay hareket gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 10 baz puana yaklaşan sınırlı yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu