Sponsorlu Bağlantılar

Patent Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Patent Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Patent başvurusu nasıl yapılır ve nereye yapılır? Başvuruda esnasında dikkat etmeniz gerekenler ve yapılması gerekenleri takip ederek tamamlayabilirsiniz.

Patent, bir buluş sahibinin haklarını korumak ve ortaya çıkarttığı ürünün tamamı ile güvence altında tutulmasını sağlamak amacı ile verilmektedir. Bir buluş sahibinin, söz konusu olan buluşunu üçüncü kişileri belirli bir süre boyunca üretme, satma, kullanma ya da ithal etme gibi durumlarına engel olmaktadır. Neredeyse buluşu yapılan her şey sorunsuz bir şekilde patent koruması altına alınabilmektedir. Buluşu yapılan her ne ise tüm hakları doğrudan patent sahibine ait olmaktadır. Bu bağlamda hiçbir şekilde patent sahibinden izinsiz kullanılamamaktadır.

Makineler, araçlar, kimyasal bileşikler, üretim teknikleri, aygıtlar, cihazlar, mobilyalar ve buna benzer birçok farklı unsurun patentinin alınması mümkündür. Sağlanan patent koruması ile yeni ve yaratıcı fikirler de güvende altına alınmakta ve desteklenmektedir.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent, almadan önce buluş olduğu iddia edilen ürün ya da sistemler uzman bir patent vekili tasarından ön araştırmalar ile incelenmelidir. Ön araştırmalar sonucunda vekil söz konusu olan ürünün ya da sistemin bir buluş olduğuna karar verirse, ayrıntılı belgeleri ve resimleri düzenler.

Patent başvuru sürecinde izlenmesi gereken bir yol bulunmaktadır. Başvurunun yapılması için Türk Patent Enstitüsü’ne dilekçe ile birlikte başvuru ücretinin dekontu yollanmalıdır. Dilekçe ve dekontun yanında mutlaka ortaya konulan ürün ya da sistemin ne olduğunun ya da ne işe yaradığının açıklaması da gönderilmelidir. Yerine getirilen bu adımların artından Türk Patent Enstitüsü başvuran kişiye başvuru numarasını ve şekli eksiklik olup olmadığını belirlen bir belge göndermektedir. Gönderim tarihini takip eden 15 ay içerisinde araştırma ücretlerinin ödenmesi ve araştırma talebinin yapılması gerekmektedir. Araştırmalar tamamlandıktan sonra başvuru sahibin rapor iletiliri. Eğer sonuç olumlu ise birinci inceleme talebi oluşturulur ve ücreti ödenir. Ardından yine rapor başvuru sahibine iletilir. Sonuç olumlu ise tescil belgesi düzenleme ücreti ödenir ve patent alınır.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır size özetle anlatmaya çalıştık. Tabi bu hizmeti işinde  uzman marka vekilleri tarafından almak size daha faydalı olacaktır. Patent başvurusu sırasında oluşabilecek sorunları aşmak ve telif sorunları karşı karşıya kalmamak için bir marka, patent vekiline ihtiyacınız olacaktır.

Başta Patent Başvurusu olmak üzere alanında ki en iyi firmalardan  biri olan  Gravis Patent ile iletişime geçerek  patent başvuru işlerinizi en hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Gravis Patent ile web siteleri aracılığı ile iletişime geçmeniz mümkün. Sitede yer alan telefon numalaraından kendileri ile iletişim kurabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu