Ekonomi

Küresel piyasalar

ABD’de fiyatlamalar: Balon endişeleri nedeniyle karışık seyir izledi

Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, yatırımcıların fiyatlamalarda oluşan balon konusundaki karamsarlığının tam olarak giderilememesinin etkisiyle karışık seyir izledi. Gün içinde kayıpların %2’ye yaklaştığı Nasdaq endeksi, ilerleyen saatlerde kısmen toparlanarak, %0,60 düşüşle 10.853,55 seviyesinden kapandı. Teknoloji sektörü hisselerindeki toparlanma, SoftBank’ın opsiyon stratejisinde değişiklik yapmayı düşündüğünü bildirmesi ile öne çıktı. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, Japon şirket ABD teknoloji şirketlerine bağlı hisse senedi türev araçlarına büyük miktarda yatırım yaptığı yönündeki haberlerle Softbank hisseleri düşüşe geçmişti. S&P 500 endeksi %0,05 artışla 3.340,97 puan seviyesinden tamamlarken, gün içinde kazançları %1’i aşan Dow Jones endeksi ise gelen realizasyonlar nedeniyle %0,48 artış ile 27.665,64 puandan kapandı. Sektörler cephesinde teknoloji sektörü hisselerinin genel olarak satıcılı seyir izlediği takip edildi. Haftalık bazda S&P 500 endeksi Mayıs ayından bu yana ilk defa düşüşünü ikinci haftaya taşıyarak %2,3 değer kaybetti. Nasdaq endeksi de %4,1 düşüşle Mart ayından bu yana en sert düşüşünü yaşadı. Dow Jones endeksi de %1,7 geriledi.

Avrupa’da fiyatlamalar: Toparlanma göstererek artıda kapandı

Haftanın son işlem gününde Avrupa piyasaları, önceki gün ABD’de teknoloji sektörü hisselerinde yaşanan satışların ardından toparlanma göstererek alıcılı seyir izledi. FTSE 100 ve CAC 40 endeksleri sırasıyla %0,48 ve %0,20 artışlar kaydederken, DAX endeksi %0,05 ekside kapandı.

Asya’da fiyatlamalar: TikTok ve aşı gelişmelerine ek olarak Japonya’daki siyasi gündemle alıcılı seyir izliyor

Bu sabah Asya piyasaları, Oracle’ın TikTok’un ABD operasyonlarını almak için ByteDance ile anlaşmış olmalarının ABD – Çin ilişkileri cephesinde yarattığı iyimserliğe ek olarak aşı gelişmeleri ile alıcılı seyir izliyor. Japonya cephesinde de, iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin bugün yeni liderini seçmek için bir seçim yapacağını bildiren Kyodo News’e göre, Japonya’nın Baş Kabine Sekreteri Suga, Abe’nin ardından en önde gelen aday olarak görülüyor. Nikkei endeksi politik gelişmeler eşliğinde %0,67 yükselirken, S&P ASX 200 endeksi %0,49 artıda. Shangai endeksi %0,56 artış kaydederken, Hang Seng endeksi %0,50 yükseliyor. KOSPI endeksi ise %1,12 değer kazanıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu