Sponsorlu Bağlantılar

İstirahat Raporu

İstirahat Raporu

İstirahat raporu, İş kazası, hastalanma ve benzeri sağlık ile ilgili durumlarda alınır. İstirahat raporu alan kişi işe gidemez. Bu rapor bir nevi iş görmezlik belgesi olarak da adlandırılır. İstirahat raporu, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen hekimler tarafından düzenlenmiş ve rapor SGK sistemine kayıtlı olmalıdır. Bu rapor, işçinin çalışamayacağını ifade eder ve bu sebeple de en hızlı şekilde işverene ulaştırılması gerekir. Bunun için belirlenen süre ise 3 iş günüdür.

İş görmezlik raporu ile personel ödeme alır. Raporda belirtilen süre boyunca çalışamayan işçinin SGK tarafından ödemesi yapılır.

Ayakta Tedaviler için Verilen İstirahat Raporları

Dönem Günlük Taban Günlük Tavan
01.01.2020-31.12.2020 65,40 TL 490,50 TL

 

Hastane Yatışlı Tedaviler için Verilen İstirahat Raporları

Dönem Günlük Taban Günlük Tavan
01.01.2020-31.12.2020 49,05 TL 367,88 TL

 

SGK tarafından yapılacak İstirahat raporu ödemelerini alabilmek için bazı şartlar vardır.

İşçinin son 1 yıl içerisinde 90 günlük prim ödemesinin olması gerekir. İstirahat raporunun 3 iş günü içerisinde işverene teslim edilmesi, İşverenin ise Sosyal Güvenlik Kurumuna bunu bildirmesi önemlidir.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu