Gündem

IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu Birleşmiş Milletler?

Kerem Hasanoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) çalışmalarına da aktif olarak katılmıştır. Örneğin, “Herşey Sevgiyle Başlar” projesi kapsamında mülteci çocukların toplumda kaynaştırılmasını hedefleyerek bu konudaki farkındalığı arttırmış ve tüm toplumun, sanatçıların, sporcuların ve ünlü isimlerin desteğini almıştır. Bu projenin farklı ülkelerde model gösterilerek kullanılması için, Uluslararası Pediatri Kurumu Kerem Hasanoğlu‘ndan onay istemiştir.

Kerem Hasanoğlu’nun Birleşmiş Milletler’e Gazze çağrısı?

IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu, Babası IPA Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu başkanlık görevine geldiğinde Birleşmiş Milletlere yaptığı çağrı ile önemli bir rol oynamış ve bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlayarak şunları kaydetmiştir.  “Birliğin ana gündem maddesi dünyada okulların durumu ile çocukların eğitimi, iklim değişikliği ve Dünya Sağlık Örgütü ile yapılan toplantılardı ama Gazze’de yaşananlar ve bu kadar çocuğun öldürüldüğünü duymak bizleri derinden sarstı. Kuruluşumuz, ilk toplantısında acil koduyla tüm dünyadaki kurumlarımıza endişemizi duyurdu ve yönetimimizle Birleşmiş Milletlere acil bir tutum mektubu gönderdi” diye konuştu. Kerem Hasanoğlu, endişesini de şu sözlerle dile getirdi: “Bir çocuğun bile canına kastedilmesi tüylerimizin diken diken olmasına sebep olurken Gazze’de 60’ın üzerinde çocuğun öldürülmesi çok büyük bir dramdır. Çocuklar, dili, dini ve ırkına göre ayrılamaz. Dünya üzerindeki her çocuk, eşit yaşam hakkına sahiptir. Çocukların yaşadıkları bu dramı kesinlikle kabul etmiyor, hiç kimsenin de seyirci kalmaması gerektiğini haykırıyoruz.”

IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu’nun Tahıl Koridorunun oluşmasında Türkiye’nin tutumuna verdiği destek?

Son dönemde Afrika’daki çocukların tek ana besin kaynağının tahıl olduğunun altını çizerek açıklamalar yapan IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu, “Uluslararası Pediatri Kurumu olarak vurgulamak istediğimiz konu şu, tahıl Afrika’daki ya da uzak doğu ülkelerindeki çocuklar için tek besin maddesi. Çünkü bu ülkelerdeki çocuklar, zengin ülkelerdeki çocuklar gibi, ete, proteine, meyve ya da sebzeye kolaylıkla ulaşamıyorlar. Bu çocuklar açlıkla mücadele ediyorlar. Yani siz bu çocukların elinden tahılı aldığınızda, ana besin maddelerini aldığınız için bu çocuklar açlık ile mücadele etmiş oluyor. Şu anda da bu gemilerin yola çıkabiliyor olması, hızlı bir şekilde ilerlemesi, sürecin hızlanması bu çocukların açlıkla mücadelesi açısından oldukça önemli. Bizim dile getirmek istediğimiz hem Birleşmiş Milletlerde hem de Dünya Sağlık Örgütünde bu oldu.” diyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin tahıl krizinin çözümünde oynadığını rolün çok önemli ve etkili olduğunu vurgulamıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu(IPA) Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu Kimdir?

İleri derecede ingilizce bilen Kerem Hasanoğlu, Bilkent Üniversitesi Ekonomi ve İşletme Bilgi Yönetimi bölümlerini bitirdikten sonra iş hayatına atılmış ve birçok farklı markaya yaptığı yatırımlarla tanınmıştır. Ayrıca UCLA (University of California) gibi dünyanın en köklü üniversitelerinden birinde dil eğitimi almış ve birincilikle tamamlamıştır. Kerem Hasanoğlu Türkiye tarihinde ilk kez “Bilinçli Gençler” hareketini hayata geçirmiş ve bu hareket sayesinde yüzbinlerce genç Türkiye’deki sorunların çözümüne dahil olmuştur. Milli Eğitim Bakanı, Gençlik Spor Bakanı ve YÖK Başkanı ile protokoller imzalayarak sosyal konularda birlikte hareket etmelerine öncülük etmiştir. Bir dönem Türkiye Milli Pediatri Derneği Koordinatörlüğünü üstlenen Kerem Hasanoğlu şuanda Babası Enver Hasanoğlu’nun Başkanlığını yaptığı Uluslararası Pediatri Kurumu’nun Dış İlişkiler Direktörlüğünü yürütmektedir.

kerem hasanoğlu kimdir

Uluslararası Pediatri Kurumu(IPA) Başkanı Enver Hasanoğlu Kimdir?

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu,  1946 Kerkük doğumludur. 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş, 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almış ve daha sonra öğretim görevlisi olarak akademik hayata başlamıştır. Glasgow Üniversitesi, Royal Hospital for Sick Children Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi alan Prof. Dr. Hasanoğlu 1984-1988 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları arasında da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur.  Üniversitelerarası Kurul Tıp ve Sağlık Bilimleri Eğitim Konseyi Başkanlığı, UMEMPS (Orta Doğu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Konuşan Ülkeler Pediatri Birliği) başkanlık ve genel sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği ve Başkan Vekilliği, 2006-2010 yılları arasında YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur.1987 yılından beri Türkiye Milli Pediatri Derneği Yönetim Kurulunda görev almaktadır. Başkanlığını da yapmış olduğu Türkiye Milli Pediatri Derneğinde Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

Dünyadaki 5 pediatri uzmanından biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 2019 yılında dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “gelecek dönem başkanlığına” seçilmiştir. Bu pozisyonda hizmet ettiği iki yılın sonunda 8 Mayıs 2021 tarihinde Uluslararası Pediatri Kurumu IPA başkanlığı görevini ABD’li Prof. Errol Alden’dan fiilen devir almıştır.

kerem hasanoğlu enver hasanoğlu

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu
canlı casino siteleri
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -