Gündem

İlgezdi: “Sanatçıya 1 saat sus payı verildi”

CHP Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

CHP’nin Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelge ile gece 01.00’den sonra getirilen müzik yasağına karşı harekete geçti ve Danıştay’da dava açtı. CHP’li Akkuş İlgezdi, “Önce pandemiyi bahane ederek müziğe gece yarısı yasağı getirdiler. Sonra pandemisınırlamalarını kaldırdılar, ama müzik yasağını kalıcı hale getirdiler. ‘Gece kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur’ diyerek niyetlerini belli ettiler. Niyetleri pandemi ile mücadele değil yaşam tarzına müdahaledir. Biz de üzerimize düşeni yaptık ve İçişleri Bakanlığı’nın müzik yasağı genelgesine yönelik Danıştay’da davamızı açtık” dedi.

CHP’Lİ AKKUŞ İLGEZDİ DANIŞTAY’DA DAVA AÇTI

İçişleri Bakanlığı, “Pandemi sürecinde saat 24:00’te sona erecek şekilde belirlenen müzik yayın saatinin yaklaşan yaz mevsimi ve beraberindeki turizm hareketliliğine bağlı olarak uzatılmasına dair talepler Sağlık Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca birlikte değerlendirildi ve Müzik Yayın Saati gece 01.00’e kadar uzatıldı” açıklamalarında bulunmuştu. 

Sanat dünyası müzik yasağının kaldırılmasını dört gözle beklerken, müzik yasağı devam etti, sanatçıya 1 saat sus payı verildi. CHP’nin Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, karara ilişkin yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay’da dava açarken konuya ilişkin şunları söyledi: 

NASIL BİR VİRÜS Kİ NOTAYLA YAYILIYOR?

“Pandemi ile mücadele bahanesiyle bu ülkenin seküler yaşam tarzına bir saldırı gerçekleştirildiğini aşikardır. Tüm mekanlarda HES kodu uygulaması kalktı, yüz yüze eğitime geçildi, toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe kuralının kalkmasıyla tüm koltuklar satışa sunuldu, açık alanların yanı sıra kapalı mekanlarda dahi maske uygulaması kalktı. Virüsle ilgili aklınıza gelen bütün kısıtlamalar kaldırıldı. Nasıl bir virüs ki müzikle, notayla yayılıyor? Virüsün yayılmasında nasıl bir değişiklik oldu da müzik yasağının saatleriyle oynanarak saat 22:00’den 24:00’e şimdi ise 01:00’e çekildi?”

YASAKÇI ZİHNİYET; MÜZİĞİ RAHAT BIRAKMIYOR

Covid-19 kısıtlamalarının tümünün kaldırıldığını hatırlatan CHP’li Akkuş İlgezdi, müzik yasağının hala kaldırılmamasını, iktidarın yasakçı zihniyetinin sonucu olduğunu ifade ederek, “‘Desibele karar vereceğiz, ses nasıl olacak teknik ekip bakıyor’ gibi sudan sebeplerle sanat dünyası oyalanıyor. Kovid-19 mikrobunun gece 1’e kadar müzik dinleyenlere bulaşmazken 1’den sonra bulaştığını gösteren bilimsel bir makale var mı? Bugüne kadar “minareyi çalan kılıfını hazırlar” mantığıyla kendi yargıçlarınızla, hukuki kılıflar uydurarak birçok karar aldınız. Yargıyı dahi kendi kararlarınıza göre değiştirdiniz yetmedi şimdi de küresel anlamda geçerliliği olan bilimi kendinize göre değiştiriyorsunuz. Biz şeriat ile yönetilen 9 ülkeden biri değiliz ve tek bir kişi tek bir genelge ile 2 yıldır bu ülkedeki bütün müziği susturamaz. Müzik yasağının pandemiyle hiçbir ilgisi olmadığı artık netliğe kavuşmuştur. Mevcut iktidarın yasakçı zihniyeti müziği, sanatı, sanatçıyı rahat bırakmıyor” dedi.

ANAYASAYI İHLAL EDİYORLAR

Anayasa’nın Sanatın ve Sanatçının Korunması başlıklı 64. Maddesi’ne de değinen Akkuş İlgezdi, “Sanat dünyası anayasal güvence altındandır. Anayasamızın 64. Maddesi; ‘Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır’ der. Bu yaptıkları suç, anayasamızın 64. Maddesine aykırı hareket ediyorlar. Sanat faaliyetlerini desteklemek yerine engelliyorlar. Sanatçılarımızı korumak yerine konserlerini yasaklıyor, ahlaksızlıkla suçluyorlar. Bu zihniyet yüzünden kültür ve sanat dünyamız 2 yıldır kan ağlıyor. Partimin Kültür Ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak, sanat emekçilerimize sözümdür. Müzik yasağı kısıtlamasına yönelik Danıştay’da açtığımız davanın takipçisi olacağım. Bu yasak ya kalkacak ya kalkacak.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu
canlı casino siteleri
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -