Discussion Essay Definition Sample Essaying The Role Of A Teacher Essay On Teachers Day For Class 4 White: Essays On Race And Culture
Ekonomi

Hızlı yükseliş sonrası soluklanma

Salgına karşı aşının Aralık ortasında geleceği ve Mayıs sonuna kadar ABD’nin %70’inin salgına karşı bağışıklık kazanacağı ümidi can kaybındaki rekor artışa rağmen risk iştahının güçlü kalmasını sağlıyor. ABD vadelileri ve Asya borsalarındaki yükselişle dünya borsaları ay içinde gördüğü zirve seviyelere yakın seyrediyor. Dolar, yen gibi emin liman yatırım araçlarında sınırlı kayıplar görülüyor.

Ekonomi yönetimindeki piyasa dostu değişim sonrası Türkiye açık ara en iyi performans gösteren gelişmekte olan ülke konumunda. MSCI Türkiye Kasım ayında %34 getiri ile gelişmekte olan borsaların üç katına yakın performans gösterdi. Uzun bir aradan sonra Türkiye varlıklarına güçlü bir yabancı girişi devam ediyor. Küresel risk iştahındaki artış ve ucuz değerlemeler Borsa İstanbul yükselişin orta vadede devam edeceğine işaret ediyor.

ABD vadelileri ve Asya piyasalarındaki yükselişe rağmen Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz. Hızlı yükseliş sonrası soluklanma öngördüğümüz Borsa İstanbul için destek ve direnç olarak 1.300 ve 1.330 seviyeleri öne çıkıyor.

Sabah ilk işlemlerde Türk lirası en çok değer kaybeden gelişmekte olan para birimi olarak öne çıkıyor. Türk lirasında Perşembe gününden bugüne yaşanan %1,5 değer kaybı banka hisselerinin bir süre baskı altında kalabileceğine işaret ediyor.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu