Gündem

“Fuxing” yüksek hızlı tren, Tibet’te sefere başladı

Batı Çin Özerk Tibet Bölgesi’nde ilk elektrikli demiryolu hattı geçtiğimiz cuma günü işletmeye açıldı. Söz konusu hat, bölgenin başkenti Lhasa’yı Nyingchi kentiyle birleştiriyor. Böylece “Fuxing” yüksek hızlı tren (YHT) yüksek Tibet yaylasında da hizmete girmiş oluyor. 
 
435 kilometre uzunluğundaki, elektrikli tek hatta 160 kilometrelik hız yapılması öngörülüyor. Şu anda hat üzerinde Lhasa, Shannan ve Nyingchi kentlerinde, yolculara hizmet verme ve yük alıp boşaltma amacıyla donuz adet gar bulunuyor.
 
Yeni açılan bu Lhasa-Nyingchi hattı, güney doğu Tibet mıntıkası tarihinin  ilk demiryolu bağlantısını ve demiryolu taşımacılığı hizmetini oluşturuyor. Söz konusu bağlantı, karayoluyla kıyaslandığında Lhasa-Nyingchi yolculuğunu 5 saatten 3,5 saate; Shannan’dan Nyingchi’ye seyahati ise 6 saatten yaklaşık 2 saate indiriyor.  
 
Bu vesileyle ilk kez Çin’den bağımsız olarak geliştirilmiş Fuxing yolcuları Tibet’e de taşınmış oldu. Aslında böylece Çin anakarası dahilinde eyalet düzeyindeki tüm bölgelerde hızlı tren hizmete sunulmuş bulunuyor. Şu anda işlemekte olan tüm Fuxing trenleri saatte 160 ila 350 kilometre arası hız skalasını kapsıyor. Bu da, demiryolu sektöründeki Çin inovasyon kapasitesinin dikkat çekici bir başarısıdır.
 
Bu hattın inşası Mart 2015 tarihinde başladı. Yüzde 90 kadarı deniz seviyesinin 3 bin metre ve daha yukarısında bulunan bu demiryolu hattının inşası için 130 binden fazla işçi çalıştı. Güzergahı üzerinde 47 tünel ve 121 köprü bulunan Yarlung Zangbo nehrini 16 kez bir tarafından öbür tarafına kat ediyor. Hattın tümünün neredeyse yüzde 75 kadarını tüneller ve köprüler oluşturuyor. 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu