Sponsorlu Bağlantılar

FERACE MODELLERİNDE KUMAŞ TÜRLERİ

FERACE MODELLERİNDE KUMAŞ TÜRLERİ

 

Her giyim grubunda olduğu gibi ferace modellerinde de birçok kumaş çeşidi kullanılmıştır. Hem mevsimlik hem de insanların rahat edebileceği kumaşlarla üretilen ferace modellerinin, günümüzde bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri de kullanımının rahat ve kolay olması. Kombin yaparken hiç zorluk çıkarmaması da ayrı bir güzel oluyor. Peki, ferace modellerinde hangi tür kumaşlar kullanılıyor ve bu kumaşların ne özelliği var ki tercih ediliyor, birer birer inceleyelim. Öncelikle kumaşlar yapısı olarak doğal, sentetik, tropikal ve kamgarn olmak üzere 4’e ayrılmaktadır.

Ferace Modellerinde Kumaş Yapıları

Doğal Kumaşlar: Doğadan elde ettiğimiz çeşitli hammaddeler sayesinde üretilmektedir. Doğal lif, hayvanların üzerinde bulunan kılların liflerinde, ipekböceği kozasından ve bitkilere ait olan tohumlar gibi hammaddeler diyebiliriz.

Sentetik Kumaşlar: Doğal kumaşlar ile birlikte üretildikten sonra doğal malzemelerin içerisindeki kimyasal yapıları değiştirilerek elde edilmiş olan elyaflardır. Doğal kumaşlarla kıyasladığımızda daha dayanıklı, düşük maliyetli ve hafif olduğunu görürüz. Yapılarından dolayı kolay kolay kırışmazlar. Polimeri olmadığı için böcekleri üzerine çekmeyecektir. Bu kumaşları istediğiniz tonlarda kolaylıkla boyayabilirsiniz.

Tropikal Kumaşlar: Yazlık kumaşlar olmasıyla bilinir. Yapılarında genel olarak 60/2 ya da 52/2 Nm iplikler kullanılır. Tropikal kumaşlar üzerinde düzgün bir yüzey elde etmeyi amaçlıyorsak tamamen yünlü kumaşlar üzerinde gayet güzel bir kesme işlemi yapılması gerekir.

Kamgarn Kumaşlar: Uzun ve ince elyafları tarayarak daha sonra eğrilterek elde edilen kaliteli yünlerle yapılan örülmüş ya da dokunmuş olan kumaşlardır. Bu kumaşlar sayesinde çok daha düzgün olan yüzeyler elde edebiliriz. Elde edilecek kumaşlarda doku ve desen gayet belirgin olacaktır. Her ne kadar kırışıp buruşsa da çok iyi ütü tutma özellikleri vardır. Kamgarn kumaşlar ile genel olarak kışlık ürünler elde edilmektedir.

En Çok Tercih Edilen Kumaş Türü Nedir?

Her mevsim bambaşka kumaşlardan üretilen tesettür ferace modelleri görüyoruz. Herkesin aklında olan bir sorudur, bu ürünler arasında en çok tercih edilenin hangi kumaş olduğu. Hanımlarımız arasında yaz kış ayırmadan en çok tercih edilen kumaşları kısaca özetleyelim.

 

Polyester: Esnek yapıya sahip olması sayesinde kırışma ve buruşmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Bakteri ve ışıklara karşı dayanıklı oluşu ile daha uzun ömürlüdür. Çamaşır makinelerinde rahatlıkla yıkanabilen, çabuk kuruyan ve ütüye ihtiyaç duymayan bir kumaştır. Polyester kumaşların ıslaklık ve kuruluğa karşı direncinin yüksek olması ile daha hızlı kuruyabilmektedir. Her mevsim hanımlar tarafından en çok tercih edilen bu kumaş türü diğerlerine göre daha kaliteli yapıya sahiptir. https://modamesra.com/tesettur-ferace/

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu