Gündem

Erenhot’tan Avrupa’ya giden tren sayısı 7 bini geçti

Çin Demiryolları Hohhot Grubu’na göre, Çin’in kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Erenhot kara limanından 2013 yılından bu yana toplam 7 bin 20 Çin-Avrupa yük treni geçiş yaptı.

Kara limanında, çarşamba günü itibarıyla bu yıl, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,5 artışla toplam 1.188 Çin-Avrupa yük treni geçiş yaptı. Söz konusu trenlerin 669’unu yurtdışına sefer yapanlar oluştururken bu sayı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70,7 arttı.

İthalat ürünleri arasında şeker, ayçiçeği tohumu, keten tohumu ve ayçiçeği yağı gibi tarım ürünlerinin yanı sıra tahta, kağıt hamuru ve diğer inşaat malzemeleri gibi geleneksel ürünler de yer alıyor.

İhraç edilen ürünler arasında ise mekanik ve elektrikli ürünler, otomobiller, otomobil parçaları setleri ve güneş enerjisi ürünleri gibi katma değeri yüksek mallar ile tekstil, gündelik ihtiyaç ürünleri ve ev aletleri bulunuyor.

Çin ile Moğolistan arasındaki tek demiryolu limanı olan Erenhot’tan 47 güzergahta hizmet veren Çin-Avrupa yük treni geçiyor. Güzergahlar, Çin genelinde 40’tan fazla şehirde başlıyor ve 10 ülkede 60 varış noktasında sona eriyor. Hamburg, Rotterdam, Moskova ve Varşova söz konusu varış noktaları arasında bulunuyor.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu