Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile ortak basın toplantısı düzenledi

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Sayın Tokayev’e ve Kazak heyetine sizlerin huzurunda bir kez daha hoşgeldiniz diyorum. Türkiye ile Kazakistan gücünü müşterek tarih, dil, din ve kültür bağlarından alan köklü ilişkilere sahip iki kardeş ülkedir.

Sayın Tokayev’in yeni Kazakistan’ın şekillendirilmesindeki hareketleri takdire şayandır. Kazak vatandaşlarının refahı için gerekli her şeyi yapmaya hazırız.

Her hal ve şart altında Kazakistanlı kardeşlerimizin yanında olacağız. Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara ulaştıracağız. Bu sene diplomatik ilişkilerimizin 30. yılı. İmzaladığımız ortak bildiri ile işbirliğimizi geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine yükselttik.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmi, geçtiğimiz sene bir önceki yıla oranla yüzde 58 artarak 5,3 milyar doları aştı. Aynı hızla 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız. Kazakistan ile Türk Devletleri Teşkilatı’nın yanı sıra, BM, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gibi platformlarda dayanışmamızı sürdürme kararlılığını teyit ettik.

Görüşmelerde, iş birliğimizin ikili düzeyde daha da geliştirilmesi imkanlarını değerlendirdik. Türkiye-Kazakistan ticaret hacmi yüzde 58 artarak 5,3 milyar doları aşmıştır. 5 milyar hedefini hızlıca geride bırakmış olduk. İnşallah birlikte atacağımız adımlarla 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız.

Türk firmalarını Kazakistan’a yatırım yapmaya teşvik etmeyi sürdüreceğiz. Özellikle Ukrayna’daki durumun bölgesel ve kütlesel etkilerini ele aldık. Savaşın sona ermesi için ilk günden bu yana yoğun çaba sarf ediyoruz. Az önce imzalanan anlaşmalarla da ilişkilerin zeminini kuvvetlendirecek adımlar attık.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in konuşmasından satır başalrı ise şöyle:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kutsal Anadolu topraklarına beni davet ettiği için teşekkür ediyorum. Kazakistan’a Türkiye’den hiçbir zaman zarar gelmemiştir. Bu böyle devam edecektir. İlk büyükelçiliğimiz Ankara’da açılmıştır. Bunun anlamı büyük.Kapsamlı anlaşmalarla hukuki alt yapı oluşturulmuştur. Türkiye Kazakistan için çok önemli bir stratejik ortaktır. Halkımız adına memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim.  

Türkiye her daim Kazakistan’a destek çıktığını biliyoruz. Bu desteği her zaman hissediyoruz. Türkiye Kazakistan’ın dış ticaret ortakları sıralamasında ilk 5’te yer almaktadır. Günümüzde iki ülke arasındaki ortak projelerin sayısı toplam 150’ye ulaşmıştır. Yarın Türkiye iş dünyası temsilcileriyle bir araya geleceğim. Ayrıca Türk Devletleri Teşkilatı da önemli rol üstlenmiştir. Bu hepimizin ortak olan bir başarısıdır. Bugünkü görüşmelerin Türkiye Kazakistan arasında ivme kazandıracağına inanıyorum. İki ülkenin dostluğunun ilelebet olmasını diliyorum.”

 

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu