Gündem

Çin’de klonlanmış beş domuz dünyaya gözlerini açtı

Çinli araştırmacılar bugüne kadar sadece domuzlarda görülen Afrika domuz ateşi hastalığıyla mücadele etmek için domuzları klonlama çalışmaları yürütüyordu. Ekip araştırmacısı Gong Yuqing, bir üreme çiftliğinde Afrika domuz humması salgını meydana gelirse, genetik domuz kaynakları için bir risk oluşturacağını, bu nedenle bu tür kaynakların korunmasını güçlendirmek için biyolojik yetiştirme teknolojilerinin gerekli olduğunu söyledi. Afrika domuz ateşinin yalnızca domuzları etkilediğine inanılıyor ve şimdiye kadar hiçbir insan veya başka tür enfekte olmadı.

Çin, ilk hastalık vakasını Ağustos 2018’de kuzeydoğudaki Liaoning eyaletinde bildirdi. Daha sonra diğer illerde salgınlar rapor edildi. Gong, ekibin geçen yıldan bu yana Çin’e özgü altı domuz türünden kulak dokusu örnekleri topladığını ve 1.217 tüp somatik hücreyi dondurarak sakladığını söyledi.

Ekip üyesi Wu Shenglong, “Domuzları klonlamak için somatik hücrelerin kullanılması, genetik materyallerin yüzde 100’ünün korunmasını sağlayabilir” diyerek, bu tür klonlama teknolojilerinin özellikle iyi yerli üreme domuzlarının çok sayıda klonlanabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu