Bilim

Borusan EnBW Enerji, öğrencilerle bir araya geldi

Borusan Grup şirketlerinden Borusan EnBW Enerji, üniversite öğrencileriyle bir araya geldiği etkinliklerine devam ediyor. 4-6 Haziran’da İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) BEST İstanbul öğrenci kulübünün düzenlediği online kariyer etkinliği BEST İstanbul Data Hall ve veri analizi yarışması Datathon etkinliğinde platin sponsor olarak yer alan Borusan EnBW Enerji, etkinliğe içerik sağlayıcı ve jüri olarak destek verdi.

Türkiye’nin dört bir yanından ve Avrupa’dan çeşitli üniversitelerden katılan lisans ve lisansüstü öğrencilerin, yenilenebilir enerji sektörü ile ilgili elektrik talebi ve üretim tahmini konularında belirlenen 2 alternatif vakadan birini seçip veri biliminin farklı alanlarını kullanarak üzerinde çalıştığı 24 saatlik bir çevrimiçi yarışma olan BEST İstanbul Datathon’a bu sene 22 takım, toplam 65 yarışmacı katıldı.

Etkinliğin ilk gününde düzenlenen online kariyer fuarı açılış konuşmasını da yapan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı, tüm takımlara ve yarışmacılara başarılar dileyerek şunları söyledi: “Atmosferik karbondioksit seviyelerinin artışına bağlı iklim değişikliği krizi, artık sadece geleceğin değil günümüzün bir sorunu. Özellikle de pandemi sonrası dönemde artık hepimiz bu durumu daha net görüyoruz. Sera gazı emisyonlarında doğal seviyenin üzerindeki artışın önemli nedenlerinden biri de hiç şüphesiz enerji sektörü faaliyetleridir. Enerji sektörünün dönüşümü ve yenilenebilir enerjiye geçişin sağlanması pek çok ülkenin kalkınma politikaları açısından kritik ve acil gündemi oluşturuyor. Yenilenebilir enerji sektöründe bu dönüşümün sağlanması hibrit tesisler, depolama, hidrojen enerjisi ve e-mobilitenin entegrasyonu gibi pek çok yeni iş modelini beraberinde getiriyor. Bu anlamda sektör, tesis bakımından, yatırıma, satış ve ticaretten insan kaynaklarına pek çok alanda veri biliminin ve analizinin kullanıldığı birçok fırsat sunuyor. Borusan EnBW Enerji olarak gençlerle bir arada olmaya değer veriyoruz. Gelecekte meslektaşımız olacak öğrencilerimizle beyin fırtınası yapmak, onların bakış açılarını ve çözüm yollarını görmek bize ilham veriyor. Öğrencilerle böyle etkinliklerde bir araya gelmeye ve yenilenebilir enerji sektörünün dijitalleşmesine yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Çekişmeli geçen ve birbirinden değerli fikirlerin yarıştığı BEST İstanbul Datathon’da İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Gülgün Kayakutlu ve İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Nazım Kemal Üre, Hedgeblue Şirketi Ortağı Berk Orbay ile Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı ve Stratejik Planlama İş Geliştirme ve Enerji Satış ve Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Emre Okuyan da jüri üyeleri arasında yer aldı.

Yarışmanın kazananları Batuhan Cengiz ve Harun Türkmen olurken 2’nci Sanal Varol, Enis Arıcı ve Doğukan Kefeli, 3’üncü de Joris Dolderer ve Melih Can Yardı oldu. İlk 3 takıma verilen ödüllerin dışında, yarışmaya katılan herkese toptalent.co/businessschool’da geçerli Leadership Sertifika Programı hediye olarak verildi.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu