Sponsorlu Bağlantılar

Anal Fistül Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Anal fistül nedir, Anal fistür anüs etrafı ve bağırsağın son bölümü arasındaki tüneli andıran yapılardır. Ortaya çıkan anal fistül ilerleyen zamanlarda bölgede birçok sorun çıkaracaktır. Bu sorunları kendinizde gözlemleyerek sizde anal fistül olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Anüs bölgesinde yaşanan kaşıntılar, özellikle tuvalet sırasında ve öksürürken ortaya çıkacak ağrılar ve bölgeden gelen akıntılar anal fistül göstergesidir. Yine de bu belirtiler farklı hastalıklarla da benzerlik gösterebilir, bu yüzden kendinize teşhis koyup tedavi düşünmeniz ya da kendi kendine geçmesini beklemeniz hata olacaktır. Anal fistül kendi kendine geçen bir hastalık değildir, doktora görünmeniz gerekmektedir.

 

Fistül tedavisi için hangi yöntemler bulunmaktadır?

Fistül rahatsızlığını çözmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Fistül tedavisi için akla ilk gelen yöntem cerrahidir. Yaşanan sorunu ortadan kaldırmak için kullanılabilecek olan ameliyat yöntemi her hasta için uygun olmayabilmektedir. Ameliyata uygunluk ya da ameliyat sonrası alacağınız başarı oranı hastalığın ve sizin durumunuza bağlı olarak değişmektedir.

Ameliyat olmak istemeyen hastalar için lazer tedavisi de mevcuttur. Lazer tedavisi her ne kadar ameliyat benzeri bir ortam içerisinde gerçekleştirilse de bir ameliyat sonuçları ortaya çıkarmamaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde birçok hastalık olduğu gibi fistülün de basit çözümleri bulunmaktadır.

Lazerle fistül tedavisi sayesinde ameliyatsız çözüm

Lazer tedavi yöntemi tıp alanında birçok noktada kullanılır hale gelmiştir. Birçok hastalığa çözüm sunan bu tedavi yönteminin en olumlu özelliği hastaları işlem sonrasında sıkıntılı bir sürecin beklememesidir. Lazer tedavileri sonucunda hastalar çok rahat bir şekilde hayatına devam eder ve epey kısa bir süre sonra da hiçbir şey yokmuşçasına yaşamlarını sürdürürler.

Fistül tedavisi için de durum buna benzerdir. Lazerle fistül tedavisi sayesinde ısı verilerek bölgedeki sıkıntılı doku tahrip edilerek çözüme ulaşılmak hedeflenir.

Lazer tedavisi bittikten sadece birkaç gün sonra hastalar normal yaşamlarına kolaylıkla döner.

Fistül tedavilerinde çözümün tam anlamıyla başarılı olması lazer mi yoksa ameliyat yönteminin mi uygulanacağına doktorunuz karar vermektedir. Belirtileri kendinizde gördüğünüz takdirde geciktirmeden doktorunuzla iletişime geçmeli ve geç kalmamalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu